ФРАНЦИЈА СО ОСТРА ПОРАКА ДО ИРАН: Кршењето на нуклеарниот договор ќе биде голема грешка - Слободен печат

ФРАНЦИЈА СО ОСТРА ПОРАКА ДО ИРАН: Кршењето на нуклеарниот договор ќе биде голема грешка

Франција го предупреди Иран дека кршењето на обврските кон нуклеарниот договор од 2015 година ќе претставуваат сериозна грешка, односно дека Франција, Велика Британија и Германија биле јасни дека тоа не е во нивен интерес.

– Иран ќе преземе нови чекори да ги намали обврските кон нуклеарниот договор – изјави врховниот лидер за нациолана безбедност на Иран, Али Шамхани.

– Иран ја објави својата закана дека нема да ги исполнува некои од обврските од виенскиот договор, посебно за одобрените резерви за ниско збогатен ураниум. Објавија дека тоа би можело да го направат веќе во следните неколку денови –  изјави францускиот министер за надворешни работи.

– Иранското кршење на обврските од договорот ќе биде сериозна грешка и лош одговор на притисокот од САД – додаде тој.

Прочитајте и...  Полн автобус со туристи од Вухан пристигнал во Хрватска

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

9 − 4 =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат