15 C
Скопје

Франција прва што ќе го тестира „ковид сертификатот”

Франција е првата земја-членка на ЕУ која почна со тестирање на дигитален патнички сертификат за коронавирус, како дел од пан-европската шема за која Брисел се надева дека ќе им овозможи на луѓето да патуваат послободно во рамки на Унијата до летото.

Апликацијата TousAntiCovid, дел од програмата за следење на контакти во земјата, е дизајнирана да складира негативни резултати од тестот за ковид-19 на мобилните телефони на патниците и се тестира на летовите кон Корзика и прекуокеанските области оваа недела, пишува Гардијан.

Процесот ќе биде продолжен од 29 април за да вклучува сертификати за вакцинација, изјавија официјални лица за „Монд” и системот на крајот треба да биде прифатен за јавни настани како што се концерти, фестивали и саеми, но не и за барови и ресторани.

Еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс, минатата недела изјави дека очекува „дигиталниот зелен сертификат” на ЕУ да профункционира до 21 јуни. Сертификатот е итен приоритет за земјите од Јужна Европа, чии економии беа уништени од пандемијата. Шемата намерно не се нарекува „пасош за вакцинација” за да се избегне дискриминација на луѓе кои се уште не се вакцинирани. Брисел нагласи дека додека го олеснува патувањето, тоа не треба да стане предуслов за слободно движење.

Сертификатот ќе значи дека на патниците нема да им треба карантин и мора да им овозможи да чуваат на своите телефони докази дека биле вакцинирани, неодамна негативно тестирани или имаат антитела по закрепнувањето од ковид-19.

Во Франција, луѓето со тест против коронавирус ќе добијат СМС-порака или имејл што ќе им овозможи пристап до владин сертифициран документ преку интернет, што може да се преземе и печати или зачува во апликацијата TousAntiCovid. Истото ќе важи и за вакцинираните од следната недела, со целосна база на податоци за минатите тестови и вакцинации, која ќе биде отворена да ја преземат сите од средината на мај.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар