Франција пред италијанско сценарио: Заразени над 40.000 луѓе со ковид-19 за 24 часа

Франција евидентирани нови 41.622 позитивни лица на ковид-19  во изминатите 24 часа, што е за 15.000 повеќе од претходниот ден, соопшти вечерва Институтот за јавно здравје.

Земјата се доближува до бројката од еден милион заразени (999.043) додека во изминатото деноноќие се пријавени 165 смртни случаи или вкупно 34.210 од почеток на епидемијата.

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска изјави дека полицискиот час од сабота ќе се прошири на уште 38 региони и со мерката ќе бидат опфатени вкупно 46 милиони луѓе или две третини од населението.

Кастекс најави и построги мерки доколку епидемијата на коронавирусот не биде под контрола.

Прочитајте и...  Србија возврати, го протерува Тарзан Милошевиќ, црногорскиот амбасадор во Белград

Поврзани вести

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Слободен печат

АПСЕЊА ВО ЛОНДОН: 60 лица лишени од слобода на протестите против карантинот (ВИДЕО)

Слободен печат

Србија возврати, го протерува Тарзан Милошевиќ, црногорскиот амбасадор во Белград

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian