Франција покрена истрага за ТикТок

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе го забрани ТикТок и на неговиот сопственик БајтДенс му даде рок од 45 дена за преговори за продажба на американскиот бизнис на Мајкрософт.

Францускиот регулатор за заштита на приватноста на податоците ЦНИЛ денеска соопшти дека покренал прелиминарна истрага за да утврди дали кинеската апликација за споделување видеозаписи ТикТок ги крши правилата за заштита на приватноста.

ТикТок, во сопственоста на кинеската компанија ДајтДенс, веќе е под истрага од американските, европските и холандските власти поради наводно загрозување на приватноста.

„Жалбата на ТикТок е примена во мај и сега врз основа на неа покренавме истрага“, рече портпаролот на ЦНИЛ. Одби да ја објасни природата на жалбата и не навести кој ја поднел.

„Заштитата на приватноста и безбедноста на корисниците на ТикТок е наш главен приоритет. Знаеме за истрагата на ЦНИЛ и соработуваме со нив без никакви бариери“, одговорија од ТикТок.

Прочитајте и...  Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Во САД властите тврдат дека ТикТок претставува ризик за националната безбедност поради личните податоци кои ги обработуваат.

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе го забрани ТикТок и на неговиот сопственик БајтДенс му даде рок од 45 дена за преговори за продажба на американскиот бизнис на Мајкрософт.

Во јуни Европскиот одбор за заштита на податоци (ЕДПБ) соопшти дека ќе основа работна група за проценка на активностите на ТикТок во ЕУ по барање на пратениците во Европскиот парламент, кои изразија загриженост поради собирањето податоци и можните ризици по безбедноста и приватноста.

Холандскиот регулатор за заштита на приватноста во мај исто така рече дека ќе побара на кој начин ТикТок ги обработува податоците на милион млади корисници, потсетува ДПА.

Прочитајте и...  Поради прибирање на информации што претставувале државна тајна: Бугарија протера двајца руски дипломати

Прочитај повеќе

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска

Падна договор: Нова депонија за Гостивар за пет години

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев

Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Слободен печат