Француската влада разгледува опции да го откаже релито Дакар поради „потенцијално терористичка” експлозија

рели дакар
Рели Дакар/ фото: EPA-EFE/YOAN VALAT

Француската влада разгледува опции да го откаже релито Дакар, бидејќи обвинители ја истражуваат експлозијата во Саудиска Арабија, чија цел беше автомобил и тешко повреди француски возач, изјави денеска министерот за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан.

– Мислевме дека можеби е најдобро да се откаже овој спортски настан… прашањето останува отворено, изјави Ле Дриан за телевизијата БФМ, додавајќи дека „постои потенцијален терористички напад врз релито Дакар”.

Француските обвинители во вторникот соопштија дека отвориле истрага за тероризам во врска со експлозијата на 30 декември во Џеда, во која на 61-годишниот возач Филип Бутрон му била потребна операција поради сериозни повреди на нозете пред да се врати во Франција.

Саудиските власти и организаторите на трката посочија дека нема кривично сомневање за експлозијата, но Франција ги предупреди своите граѓани во Саудиска Арабија да покажат „максимална будност – безбедносен ризик” по експлозијата.

Познатата трка, порано позната како Париз-Дакар, но сега само како Дакар, порано се одржуваше од францускиот главен град до главниот град на Сенегал, Дакар.

Видео на денот