Франција нема да испраќа војници да се борат во Украина во блиска иднина

EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Француските војници нема да бидат испратени да се борат во Украина во догледна иднина, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

„Не мислам дека војната ќе дојде на наша територија, сакам да ве уверам. Ние нема да се вклучиме во непријателства на територијата на Украина“, ја цитираше АФП неговата изјава за подкастот „Направи го сам“.

Францускиот претседател рече дека ја разбира загриженоста на оние кои „се плашат дека конфликтот може да се прошири во Франција“.

По конференцијата за Украина во Париз на 26 февруари, францускиот претседател Емануел Макрон рече дека учесниците размислувале за испраќање копнени трупи во Украина. Иако не беше постигнат консензус, тој ја остави отворена вратата за вакво сценарио во иднина. Подоцна, тој повтори дека прашањето за испраќање војници во Украина би можело повторно да се покрене доколку Киев го побара тоа во случај „руските сили да ја пробијат линијата на фронтот“, а Ле Монд подоцна објави дека Макрон се обидува да формира коалиција на ЕУ за да испрати инструктори во Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот