Франција ќе го испрати предлогот за укинување на ветото – Петков треба да го достави до Собранието

Макрон и Петков/ Фото ERIC LALMAND / AFP / Profimedia

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска до Народното собрание ќе го испрати францускиот предлог за укинување на ветото на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во Европската Унија. Ова, Петков им го кажал на своите најблиски соработници, дознава БГНЕС.

„Денес официјално ќе биде испратен до сите земји-членки на ЕУ, а јас лично утре го испраќам до парламентот. Лично, Емануел Макрон и Олаф Шолц стојат цврсто зад мене. Ќе го прифатиме, после тоа паѓаме и продолжуваме понатаму“, ги цитира БГНЕС наводно зборовите на Петков.

На почетокот на вчерашниот состанок на Министерскиот совет, Петков го прочита неговото барање, кое беше веднаш прифатено, и кој предвидува „предлогот на француското претседателство веднаш да биде испратен до собраниската Комисија за надворешна политика“.

Петков-Макрон : Фото Liewig Christian/ABACA / Abaca Press / Profimedia

„Со овој потег, Петков освен што ги изолира сите од ова важно прашање, вклучително и Министерството за надворешни работи, практично од бугарското општество крие се што поединечно договарал и продолжува да преговара со странските дипломати. Кирил Петков вети и ‘брутален дипломатски напад врз сите бугарски политичари од странски дипломати во Софија’. Според него, најактивни ќе бидат француските, германските и американските дипломати, пишува БГНЕС.

Вчера на сослушувањето на министерката за надворешни работи Теодора Генчовска, таа изјави дека Петков му ветил на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји дека ќе го укине ветото пред крајот на француското претседателство на крајот на зимата, кое завршува на 1-ви јули.

„Очигледно Кирил Петков има намера лично да ја донесе оваа одлука за време на самитот на ЕУ што ќе се одржи на 23 и 24 јуни во Париз. Упатствата што Владата ги испрати до нашиот постојан претставник на Бугарија во ЕУ Румен Александров во врска со разговорите меѓу Скопје и Софија го истакнуваат недостатокот на чувствително прашање за заедничката историја и постои намера да не се придржува до бугарската рамка од октомври 2019 година, позиција, поддржана со декларација на Националното собрание и два Советодавни совети за национална безбедност под претседателот (имплементацијата на Договорот за добрососедство ќе биде дел од условите што се применуваат во преговорите, а првата Меѓувладина конференција ќе биде поврзана со вистински напредок во спроведувањето Договор)“, заклучува БГНЕС.

Генчовска: Петков му вети на Вархеји дека ќе го укине ветото за Северна Македонија

Видео на денот