Франција ги прилагодува безбедносните протоколи поради шпионскиот софтвер Пегаз

EPA-EFE/IAN LANGSDON / POOL

Франција одлучи да ги прилагоди своите безбедносни протоколи, особено оние што се однесуваат на претседателот Емануел Макрон, во светло на случајот со шпионскиот софтвер Пегаз, изјави денеска портпаролот на француската Влада, Габриел Атал.

Во вторникот, францускиот дневен весник „Монд“ објави дека телефонот на Макрон се наоѓа на списокот на мароканската разузнавачка агенција, со цел да се изврши надзор со помош на шпионскиот софтвер „Пегасус“, објави Ројтерс.

Француското претседателство изјави дека, ако откритијата за телефонот на Макрон биле вистинити, тоа би била многу сериозна ситуација и надлежните органи ќе испитаат сè за да го расветлат случајот.

Видео на денот