ФОТО+ВИДЕО | Најмалку 30 загинати или исчезнати во поплави во Индија

Фото: EPA-EFE/JAGADEESH NV

Најмалку 30 лица загинаа или исчезнаа во поплавите во јужна Индија, јавија денеска локалните медиуми.

Надојдена река однесе три автобуси во државата Андра Прадеш.

Спасувачите извлекле повеќе од десет тела, а најмалку 18 лица се водат како исчезнати.

Екстремните временски услови во Јужна Азија се последица на климатските промени, уништувањето на шумите, изградбата на брани и прекумерниот развој, предупредуваат експертите.

Фото: EPA-EFE/JAGADEESH NV
Фото: EPA-EFE/JAGADEESH NV
Фото: EPA-EFE/JAGADEESH NV