ФОТО+ВИДЕО | Хаос во Ерменија: Полицијата уапси 60 демонстранти кои бараат оставка од премиерот

Ерменија протест/ Фото Hayk Baghdasaryan / TASS / Profimedia

Ерменската полиција уапси 61 демонстрант додека стотици луѓе маршираа во главниот град Ереван барајќи оставка на премиерот Никол Пашинјан, објавија новинските агенции.

Видео снимките покажаа групи полицајци како апсат среде насилни препукувања со демонстрантите.

Пашинјан се соочи со тешки критики поради тоа што се согласи на прекин на огнот со посредство на Русија по шестнеделната војна во 2020 година, кога Ерменија беше поразена од Азербејџан и изгуби значителна територија во и околу спорниот регион Нагорно-Карабах.

Ерменија протест/ Фото Hayk Baghdasaryan / TASS / Profimedia

Оваа јужнокавкаска земја без излез на море е видена низа протести во последните недели додека се зголемува притисокот врз зафатениот премиер, при што најмалку 92 демонстранти беа приведени минатиот четврток.

Ерменија протест/ Фото Hayk Baghdasaryan / TASS / Profimedia
Видео на денот