ФОТО+ВИДЕО | Галичка свадба: „Вие си имате момче за женење, ние си имаме момиче за мажење“

Прес Галичика Свадба/Фото: Слободен печат / Слободан Ѓуриќ

Со зурли и тапани беше најавена манифестацијата „Галичка свадба“. Невестата Стефана Димитрова се појави на прес-конференцијата во носија стара околу 150 години од нејзината прабаба. Зетот Даријан Кочоски е пресреќен што годинава токму тој е галички зет, иако нема галичко потекло.

Прес Галичика свадба/Фото: Слободен печат / Слободан Ѓуриќ

Стефана потекнува од с. Галичник од фамилиите Чаловски и Веновски и повеќепати била дел од оваа манифестација облечена во носија. Течат последните подготовки, а момчето и невестата се повеќе од подготвени.

– Многу сум среќна, имам изобилство на емоции во мене. Чест ми е што јас и Даријан ќе бидеме галички зет и невеста. Идејата беше моја да конкурираме, голема беше желбата да бидам галичка невеста бидејќи јас сум растена со оваа манифестација. Благодарна сум му на Даријан што прифати и не е важно тоа што желбата е моја, поважно е тоа што тој се согласи и со тоа уште еднаш ми покажа што е вистинска љубов и разбирање. Верувам дека правилно ќе ја пренесеме галичката традиција која ни е оставена во наследство од нашите предци – рече Димитрова.

Прес Галичика свадба/Фото: Слободен печат / Слободан Ѓуриќ

Кочоски се впуштил во една интересна авантура за него, но со нетрпение го очекува викендов.

– Многу сме им благодарни на МЗ Галичник што нè одбраа нас и мислам дека го направија вистинскиот избор. Со задоволство прифатив да бидам галички зет. Важно е да ја чуваме македонската традиција – рече Даријан.

Тие имаат 26 години, а веќе десет години се во врска, се запознале како што велат „со помош на социјалните мрежи“. Стефана работи како фармацевт, а Даријан е службеник во МВР.

 

Прес Галичика свадба/Фото: Слободен печат / Слободан Ѓуриќ

Невестата и на официјалната прес-конференција пред медиумите носеше носија од нејзината прабаба стара преку 120 години.

– Со гордост сакам да кажам дека по дестти пат ја облекувам носијата на мојата прабаба Докија Чаловска. И на венчавката ќе ја носам истава носија, но најверојатно ќе биде надополнета со нешто. И покрај тоа што се најавува дека температурите ќе бидат многу високи викендов, јас немам проблем да ја носам носијата, се издржува затоа што кога ќе чукнат тапаните последно е тоа да помислиш како ќе ја носиш носијата. Баба ми ми вели: Имаш снага и сила да ја носиш носијата, имаш енергија за да се износиш со сè. За мене ова не е нешто ново, го знам чувството – вели за „Слободен печат“ Димитрова.

Прес Галичика свадба/Фото: Слободен печат / Слободан Ѓуриќ

Стефана од бебе го посетува Галичник, вели дека за неа тој ги крие најубавите спомени.

– Еве сега кога ме прашавте, ми дојде да се расплачам од емоции. Од бебе ме носеле моите во Галичник. Паметам, како дете одевме таму и седевме цело лето од јуни до септември. Имавме многу големо друштво, оттаму носам преубави спомени – рече таа.

Даријан првпат бил во Галичник кога ја запознал Стефана, оттогаш одат заедно многу често.

Прес Галичика свадба/Фото: Слободен печат / Слободан Ѓуриќ

И за него галичката свадба не е непознат терен.

– Пред две години, кога братот на Стефана правеше свадба и јас облеков носија, интересно искуство ми беше и тогаш ги запознав адетите, така што и покрај тоа што имам малку возбуда, сепак немам страв, бидејќи ми е познато – вели Кочоски.

Прес Галичика свадба/Фото: Слободен печат / Слободан Ѓуриќ

Викендов во Галичник ќе има посебен сообраќаен режим:

 

„Вие си имате момче за женење, ние си имаме момиче за мажење. Елате у нас, да ’и венчаме, да се ќердосает!“, под овој слоган ќе се одржи 61. издание на манифестацијата „Галичка свадба“. Од 12 до 14 јули Стефана и Даријан ќе бидат во центарот на вниманието.

Погледнете дел од атмосферата во продолжение:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот