ФОТО+ВИДЕО | Австралија не спие: Од среде ноќ до раните утрински часови се слави осминафиналето

Фото: EPA-EFE/CON CHRONIS

Репрезентацијата на Австралија вторпат во својата историја се пласираше во осминафиналето на едно Светско првенство. Пласманот Австралија го обезбеди откако денес со 1:0 ја победи селекцијата на Данска.

Херој на Австралија беше Леки кој го постигна одлучувачкиот гол во второто полувреме. Австралија во осминафиналето продолжува со две победи и шест бода. Сега го чекаат својот противник од групата Ц каде што ќе играат со првопласираниот (Полска, Аргентина, Саудиска Арабија и Мексико).

Пласманот на Австралија донесе вистинска еуфорија, па во земјата на „кенгурите“ се снимени неверојатни сцени во 3:30 часот по локално време, а прославата сигурно ќе продолжи и до раните утрински часови.

Фото: EPA-EFE/CON CHRONIS
Фото: EPA-EFE/CON CHRONIS
Фото: EPA-EFE/CON CHRONIS
Фото: EPA-EFE/CON CHRONIS
Видео на денот