ФОТО+ВИДЕО | Алкараз се повреди, па Ѓоковиќ издоминира за седмо финале на Ролан Гарос

Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Ролан Гарос откако денес со 3:1 во финалето го совлада Карлос Алкараз кој во овој момент е број еден на АТП листата.

Aлкараз имаше сили само за посериозен отпор во првиот и вториот сет. Првиот сет Ѓоковиќ го доби со 6:3, а потоа следуваше сетот во кој Алкараз го играше најдобриот тенис. Вториот сет заврши во корист на Шпанецот со 7:5.

Тогаш следуваше една повреда на младиот тенисер која веројатно и го одлучи мечот.

Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA
Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

По повредата на Алкараз, Ѓоковиќ започна да доминира на теренот и Алкараз никако не можеше да ја врати играта од вториот сет. Третиот и четвртиот сет Ѓоковиќ ги доби со по 6:1 и сигурно го приведе мечот кон крајот.

За Ѓоковиќ ова ќе биде седмо финале на Ролан Гарос, a oваа победа му беше 20-та во низа на грен-слем турнирите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот