ФОТО+ВИДЕО: „Адидас“ потврди дека Роналдо не ја допре топката при првиот гол на Португалија

фото: EPA-EFE/Abir Sultan

Еден момент од Светското првенство во Катар кој е многу чуден и бизарен, а повторно во центарот на вниманието е португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо.

Еден од најдобрите играчи на светот беше сигурен дека постигна гол против Уругвај кога топката заврши во мрежата по центаршутот на Бруно Фернандеш.

Голот му беше припишан на играчот од средниот ред, по што имаше реакција од Португалската фудбалска федерација, а потоа и од ФИФА и „Адидас“ кој е производител на топки за Светското првенство.

Португалија на стадионот Лусаил триумфираше со 2:0 и успеа да обезбеди пласман во осминафиналето, а официјално двоен стрелец беше Фернандеш.

Топката заврши во мрежата на Муслера во 54 минута кога Фернандеш ја уфрли топката од левата страна, а најпрво се чинеше дека Роналдо ја допре топката и голот му беше припишан. Но, снимката покажува дека капитенот на Португалецот не ја допре топката.

Реакцијата на Роналдо се појави на интернет откако на семафорот виде дека голот не му е припишан. Замавна со рацете и саркастично се смееше.

Нема гол за Роналдо

Видео на денот