Фотографиите од тажната коала која копнее по својот дом, го расплакаа светот (ФОТО)

Ова малечко суштество се вратило назaд во своето живеалиште во Нов Јужен Велс (Австралија) само за да го пронајде уништено и разрушено.

Коалите неодамна беа прогласени за загрозен вид, а фотографијата од ова малечко тажно животно го обиколи светот.

 (Courtesy of Wildcare Australia Inc)

Тажната коала ја пронашол и ја фотографирал еден од волонтерите на организацијата „Wildcare Australia“. Тој рекол дека коалата седела скоро еден час на остатокот од исечените дрвја, збунета.

Коалата била и повредена, така што волонтерот ја одвел на ветеринар и ја нарекол Еш.

И покрај загубеното живеалиште, приказната за оваа коала сепак има среќен крај. Откако ветеринарите се погрижиле за Еш, тој добил корпа полна со еукалиптус и бил префрлен во колонија што се наоѓала во близина.

Прочитајте и...  Поранешниот готвач на принцезата Дајана откри кое ѝ било омилено јадње

 (Courtesy of Wildcare Australia Inc)

Инаку главна болест од која страдаат коалите е кламидија. Кламидија е организам што живее во повеќето здрави коали. Таа обично не ги разболува коалите, сè додека не почувствуваат стрес. Поради таа причина тие можат да ослепат, да добијат инфекција на белите дробови или пак суво грло што ќе им попречува во исхраната. Женките исто така можат да останат стерилни доколку се разболат. Коалите можат да добијат леукемија и други видови на рак.

Прочитај повеќе

Пет моќни намирници за неверојатен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги отстрануваат штетните токсини!

Слободен Печат

Бидете задоволни со својот надворешен изглед: Подгответе уникатен коктел за слабеење од само две состојки

Слободен печат

Застрашувачки фотографии покажуваат како се шират капките од заразените од вирусот ако не носите заштитна маска! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наједноставен начин за чистење на семките од вишните или црешите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Овој јаткаст плод треба да стане дел од вашето секојдневие: Совршен дел од исхраната е и за дијабетичарите!

Слободен Печат

Немате идеја за денешниот ручек? Наш предлог – Мусака со модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Оливер Драгоjевиќ би му аплаудирал: Слушнете ја „Ноктурно“ во изведба на големиот талент Васил Ангелов! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Солен пилинг за лице и тело кој ќе ви подари младешка и негувана кожа – Направете го сами!

Слободен печат

Дневен хороскоп за 4-ти јули!

Васко Спасоски

Јована Јоксимовиќ се повлекува од тв-екраните… (ФОТО)

Васко Спасоски

Евтин и безбеден лек против шеќерната болест е новото оружје против коронавирусот? (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова војна помеѓу Џорџ Клуни и Бред Пит: Се скарале поради колешка, причината е бизарна! (ФОТО)

Васко Спасоски