Фотограф го „оддува“ Audi R8 на илјадници парчиња (ВИДЕО)

Швајцарскиот фотограф Фабиан Офнер го претстави својот нов проект од серијата „оддување“ на делови на автомобили. Овој пат тој користеше вистински автомобил – „Audi R8“, бидејќи неговиот проект е посветен на десетгодишнината на моделот на американскиот пазар.

За да биде направена последната слика, инженерите на „Audi“ мораа целосно да ја расклопат задната страна на суперавтомобилот. Тие го демонтираа моторот, менувачот, електричниот систем и системот за ладење.

Соодветно на тоа, секој детаљ беше фотографиран со специјална камера „Hasselblad“, а потоа заедно со останатите беше составен користејќи компјутерска програма.

Претходното дело на Офнер беше наречено „Disintegrating X“ и претставуваше „распаѓање“ на „Lamborghini Miura SV“ од 1972 година. За да биде направена финалната фотографија, процесот траеше 2 години затоа што автомобилот беше поделен на 1.500 дела.

Прочитајте и...  „Pearl Jam“ директно во сржта: „Gigaton“ во вистинско време ни укажува на грешките со природата

Прочитај повеќе

Имаат преку 80 години, но нив затворените граници не ги спречуваат да се видат!

Васко Спасоски

Разговор со Милиќ Лила, активистка за правата на трансродовите лица и сексуалните работници (ВИДЕО)

Валентина Т.

Кај нив нема криза: Викторија и Дејвид Бекам купија луксузен стан во Мајами!

Слободен печат

Има 20 години и заболела од корона: Главните симптоми за кои сите зборуваат, не се сите симптоми

Слободен печат

Елена Ристеска и во самоизолација е секси! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Pearl Jam“ директно во сржта: „Gigaton“ во вистинско време ни укажува на грешките со природата

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кучињата трагачи во борбата против коронавирусот: Го препознаваат заразениот пред појавата на симптомите?

Слободен печат

Ирина Шајк фотографирана со новото момче: Манекенката го фати најголемиот „женкар“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Љубов на дистанца: Парот кој се запозна во изолација ја воодушеви јавноста со идејата за состанок (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бекстрит Бојс“ се собраа против коронавирусот – Секој од својот дом и го запеаа својот голем хит (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на славните актери сама си ја скрати косата и прослави со фотографии во бикини (ФОТО)

Васко Спасоски

Мадона со синот направи журка во изолација: Вака звучат кога ќе ги здружат силите (ВИДЕО)

Слободен печат