21.8 C
Скопје

ФОТО | Зоолошката градина доби нови жители: После џуџестите крокодили, пристигнаа и патагониските мари

Зоолошката градина во Скопје од денеска има нови жители, а станува збор за патагониските мари, кои се јужноамерикански глодари од патагониската област во Аргентина.

„Патагониските мари се нови жители на Скопје Зоо. За првпат, Скопје е дом на овие јужноамерикански глодари кои потекнуваат од патагониската област во Аргентина. Често ги нарекуваат и патагониски зајак поради сличноста со ова животно. Тие се едни од најголемите глодари и се познати по нивниот специфичен изглед. Моментално се во карантин, поради адаптација на новата средина“, напишаа од Зоолошката градина на Фејсбук.

Скопската зоолошка градина вчера за првпат стана и нов дом на џуџести крокодили, нешто што пријатно ги изненади нејзините редовни посетители.

ФОТО: Скопската зоолошка градина за првпат стана дом на џуџести крокодили

 

 

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар