ФОТО: Заврши сезоната за Миовски со повреда на зглобот, добрата вест е дека нема скршеница

фото: facebook.com/bojan.miovski

Во натпреварот од шкотското фудбалско првенство екипата на Абердин триумфираше над Сент Патрик со 3:0 и го обезбеди местото во Европа.

На овој меч Бојан Миовски по само 34 минути игра мораше да го напушти теренот бидејќи грубо беше фаулиран од фудбалерот на Сент Патрик, Тјери Смол.

По завршувањето на натпреварот се огласи македонскиот репрезентативец кој вели дека има повреда на зглобот, добрата вест е дека нема скршеница, а по дополнителните прегледи на лигаментите ќе се знае колкав период ќе биде надвор од терените.

– За жал, предвреме ја завршив сезоната со повреда на зглобот, а добрата вест е дека нема скршеница. Во четврток ќе имам дополнителни прегледи на лигаментите. Ви благодарам на сите за пораките, ќе се вратам посилен – стои во објавата на Миовски.

фото: facebook.com/bojan.miovski

Миовски имаше одлична прва сезона во дресот на Абердин, во шкотската Премиер лига запиша 16 голови и две асистенции во 37 настапи.

Повредата на нашиот напаѓач е лоша вест и за селекторот Благоја Милевски пред новите натпревари на македонската А репрезентација следниот месец во квалификациите за ЕП 2024.

На 16 јуни во Скопје нашите најдобри фудбалери ќе играат против Украина, а три дена подоцна противник им е Англија на „Олд Трафорд“ во Манчестер.

ФОТО | Саутгејт го објави списокот на фудбалери за натпреварот со Македонија

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот