21.8 C
Скопје

ФОТО: Запленети цел арсенал бомби, пиштоли и пушки во нашето соседство

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Шабац, западна Србија, го уапсија С. К. роден 1957 од околината на Шабац поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело недозволено производство, држење, носење и трговија со оружје и распрскувачки материи, соопшти српската полиција.

Фото: МВР Србија

При претрес на станот и на другите простории на осомничениот, полицијата пронашла четири рачни гранати, два пиштола, пушка од мал калибар, пет различни рамки. С. К поседувал и 1.568 парчиња муниција за пушка и пиштол од различен калибар како и 20 ловечки касети.

Фото: МВР Србија

На осомничениот му е одреден притвор до 48 часа. Се очекува да биде изведен пред Вишото јавно обвинителство во Шабац.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар