ФОТО: Зајков е нов фудбалер на украинската Ворскла Полтава

зајков
Македонскиот репрезентативец Ѓоко Зајков од Бугарија се пресели во Украина/Фото: EPA/ADAM WARZAWA

Во текот на денешниот ден беше објавено дека бугарскиот Левски се раздели со македонскиот репрезентативец Ѓоко Зајков.

Нашиот дефанзивец веднаш пронајде нов клуб, станува збор за Ворскла Полтава од Украина, чиј дрес ќе го носи во следните две и пол години.

Зајков веќе тренира со новите соиграчи на подготовките во Анталија и е среќен што ќе биде дел од таков пријателски и амбициозен тим.

– Се надевам дека со моите вештини и искуство ќе помогнам да се остварат клупските цели – се зборовите на Зајков.

Тој е третиот Македонец кој ќе игра за Ворскла, тоа претходно го направија Филип Деспотовски (2008-2010) и Адис Јаховиќ (2013-2014).

Моментно во најсилниот украински шампионат после 18 кола Ворскла се наоѓа на петтата позиција со 33 бодови, 14 помалку зад водечкиот Шахтјор Доњецк.

Видео на денот