ФОТО | Загрижувачко: Сè повеќе цвеќиња растат на Антарктикот

Aнтарктички бисер (Colobanthus prettinsis) / Фото: Raphael Sane / AFP / Profimedia

Како што растат летните температури, така сè повеќе цвеќиња растат на Антарктикот. Оваа загрижувачка појава го прави овој дел од светот сè помалку препознатлив – од година на година, пишува „Саенс алерт“.

Научниците открија цветни растенија, мов и алги на копното, кои се шират како никогаш досега, а обемот на пловечкиот морски мраз е на рекордно ниско ниво. Овие драматични промени се совпаднаа со зголемувањето на летните температури.

Истражувачите од Универзитетот во Вашингтон го забележаа најголемиот топлотен бран што некогаш го погодил Антарктикот во 2022 година. Во март температурите во близина на Јужниот пол го достигнаа максимумот, кога три дена беа измерени -10 степени.

„Ова беше најтоплата температурна аномалија забележана каде било во светот“, изјави Едвард Бланчард-Вриглесворт, атмосферски научник и прв автор на објавената студија на тимот на Универзитетот во Вашингтон.

Некои од членовите на тимот, додека работеле на Анарктикот, носеле кратки панталони, па дури и можеле да се шетаат без маица поради топлото време. Ваквите моменти покажуваат дека Антарктикот не е толку имун на климатската криза како што некогаш мислеа некои научници.

За да открие колкав дел од неодамнешниот топлотен бран на Антарктикот се припишува на климатските промени, тимот на научници користел стратегија за моделирање што се потпира на „расплетот на минатите настани или веродостојни идни настани“ за да ги репродуцира тековните климатски настани.

„Откривме дека климатските промени во изминатиот век го зголемија топлотниот бран за 2 целзиусови степени, додека еквивалентниот топлотен бран во 2096 година ќе биде дополнителни 6 целзиусови степени потопол од 2022 година (8 целзиусови степени во споредба со 1922 година)“, пишуваат истражувачите. во нивните наоди.

Тоа идно сценарио би можело да ги доближи мартовските температури на Антарктикот до точка на топење, заканувајќи се на огромни површини мраз на континентот.

Во моментов, Антарктикот и придружните острови се покриени со постојан снег и мраз, со само околу еден процент од земјиштето погодно за цветање растенија, како што се влакнестата трева на Антарктикот (Deschampsia antarctica) и антарктичкиот бисер (Colobanthus prettinsis).

Меѓутоа, во последниве децении, потоплите пролети и лета доведоа до размножување на таквите растенија, при што стапките на раст се зголемија за 20 проценти, или повеќе, од 2009 до 2018 година.

До крајот на векот, некои модели предвидуваат тројно зголемување на земјиштето без мраз на Антарктичкиот Полуостров, што ќе овозможи колонизација на растенијата. Ако вегетацијата продолжи да се шири во овие зони, истражувачите се загрижени дека тоа ќе доведе до „неповратна загуба на биолошката разновидност“ на Антарктикот.

„Знаеме дека ќе има илјадници квадратни километри земја без мраз и дека потоплите температури и дополнителната достапна вода ќе создадат нови живеалишта погодни за колонизација, што ќе им користи на некои видови, а на други – не“, објасни Јасмин Ли, биолог.

Научниците ширум светот сега работат најбрзо што можат за да ги разберат минатите и сегашните живеалишта на Антарктикот за да можат да се обидат да ги зачуваат за иднината.

Студијата за топлотниот бран на Антарктикот беше објавена во списанието „Geophysical Research Letters“.

Шестмина млади тужат 32 земји поради климатските промени

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот