5 C
Скопје

ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

Утрово пред мал број верници кои ги почитуваа мерките, носење заштитни маски и држење дистанца, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан по повод Богојавление – Водици богослужеше Златоустова литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица” – Центар. 

Фото: Слободен печат/ Елизабета Д. Спасеновска

Годинава за првпат, поради пандемијата со Ковид-19, е прекината вековната традиција на положување на крстот во светите води. Наместо тоа, овој голем христијански празник, беше одбележан со свети литургии во црквите и нивните дворови.

Фото: Слободен печат/Елизабета Д. Спасеноска

Меѓу нас, истакна г.г. Стефан, многу слабо или воопшто не се практикува покајанието или исповетта, а во светата црква тоа е една од седумте свети таинства, но при покајанието, при исповетта не е доволно да кажеме дека сме грешеле, дека грешиме и дека се каеме. Потребно е, вели, гревот да не го повторуваме, и да се трудиме што помалку да грешиме. Но очигледно е недоволното познавање на верата.

Прочитајте и...  Пратеник од германската ЦДУ поднесе оставка: Заработил 250.000 евра на заштитни маски

-Ако знаеме што учи нашата света вера и помалку ќе грешиме, а ако грешиме ќе знаеме и да се покаеме. Еве од каде и да тргнеме, од семејството, од соседството, од работно место, од меѓупартиското живеење од секаде и насекаде се гледа што е поголемо во нас – љубовта или омразата, верата или неверието, слогата или неслогата, вистината или невистината, подготвеноста или неподготвеноста да си простиме и да се помириме или не. Дури и на непријатели и на подалечни ќе им простиме и ќе им подадеме рака, што е и добро, но на блискиот, на братот свој не можеме да му простиме. Е тука навистина има место за загриженост и, секако, потреба да се сфати и местото и улогата на покајанието, а со тоа и на исповетта кои се неодвоиви од практиката на вистинскиот христијански живот. Како црква и духовни пастири должни сме постојано да повикуваме кон покајание, кон исповед и кон помирување, зашто кој не може да се помири најпрвин со себе си и со братот свој, како ќе се помири со Бога, рече поглаварот г.г. Стефан, кој по завршувањето на литургијата го изврши осветувањето на водата во црквата.

Прочитајте и...  Каракачанов повторно провоцира: Го честиташе 8 Март со карта на Санстефанска Бугарија во која спаѓа и Македонија

На овој ден во реките се положува светиот крст, а оној кој ќе го фати, се верува дека ќе го следи среќа и благослов цела година. Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа, а се верува дека со положувањето на крстот, водите стануваат лековити.

Фото: Слободен печат/ Елизабета Д. Спасеновска
Фото: Слободен печат/ Елизабета Д. Спасеновска

Поврзани вести

Приведен тетовец кој со возило удрил во возач чие возило било во дефект

Слободен печат

Ќамили: Mладите во Движењето БЕСА имаат целосен опсег на дејствување

Дестан Јонузи

Јалдз Веапоска за „Слободен печат“: Лекарска комора да ми каже каде точно се моите извадени матка, бубрег и јајник!

Македонците со бугарски пасоши можат да се вакцинираат во Бугарија

Слободен печат

Затворени угостителски објекти во Радовиш и во Кичево

Слободен печат

Артан Груби: Одлуката на Меџити е лична, ја почитувам

Дестан Јонузи

Остави Коментар