(ФОТО) Водени топови за демонстрантите во Ерусалим кои бараат нови избори

Израелската полиција употреби водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Ерусалим барајќи нови избори во земјата.

Тие се обидоа да маршираат кон куќата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по демонстрациите пред Кнесетот, повикувајќи на итни избори и ослободување на преостанатите заложници кои се држат во заробеништво во Газа.

Многу Израелци, вознемирени поради заложниците и обвинувајќи го Нетанјаху дека ги става политичките интереси пред сè друго, сакаат договор за запирање на борбите.

Демонстрациите се случија кога Нетанјаху го распушти влијателниот воен кабинет кој имаше задача да ја води војната во Газа.

Воениот кабинет од три лица беше распуштен една недела откако Бени Ганц, популарен опозициски пратеник и поранешен воен началник, поднесе оставка од владината коалиција на Нетанјаху во фрустрација поради тоа како се води војната.

Во раните денови на војната, Ганц побара да се формира мал кабинет со министерот за одбрана Јоав Галант, како начин да се оградат екстремно десничарските пратеници во владата на Нетанјаху.

Критичарите велат дека одлучувањето на Нетанјаху за време на војната било под влијание на ултранационалистите во неговата влада кои се противат на договорот со Хамас за прекин на огнот во замена за ослободување на заложниците.

Тие дадоа поддршка за „доброволната миграција“ на Палестинците надвор од Газа и враќање на воената окупација на територијата.

Нетанјаху ги негира обвинувањата и вели дека ги има на ум најдобрите интереси на земјата.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот