8 C
Скопје

ФОТО: Во Визбегово попис на бездомниците, преку онлајн апликацијата попишани 18.000 граѓани

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и директорот на Заводот за статистика Апостол Симовски денеска го посетија Прифатниот центар за поддржано живеење за бездомни семејства во Визбегово каде се сместени 105 бездомни лица.

-Преку податоците добиени со пописот ќе добиеме информации како понатаму да постапуваме во однос на изградба на детски градинки, домови за стари лица, а исто така ќе се знае и колку невработени има во државата па според тоа ќе ја креираме понудата за вработување, рече министерката Шахпаска.

Прифатен центар за бездомници во Визбегово
Попис на бездомниците во Визбегово/Фото Слободен Печат/ Драган Митрески

-До денеска има 18.000 пријавени и попишани на онлајн апликацијата. Лажните пријавувања не влегуваат во базата на податоци. Не пробувајте да ја хакирате базата бидејќи и вие ќе подлежите на санкции. Ги имаме сите критериуми за заштита, рече директорот на Заводот за статистика Апостол Симовски.

Прочитајте и...  Дел од Радишани без вода

Според министерката Шахпаска усвоен е оперативниот план за владини мерки кој се темели на три принципи.

Фото Слободен Печат/ Драган Митрески

-Предност да имаат тие што останале без работа поради ковид. Диверзитет и инклузивност на тие кои долго време биле отсутни од пазарот на труд. Субвенционирање на плати ќе има врз основа на критериуми и обврски. Регионите кои се послабо развиени ќе добијат најмногу средства. 25 милиони евра ќе бидат на располагање со овој оперативен план. Нема да се прави предност врз основ на етничка припадност, рече Шахпаска.

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар