ФОТО | Во Англија два милиони луѓе ја примиле третата доза на вакцината против ковид-19

Вакцинација во Франција
Вакцинација / Фото: EPA-EFE/Caroline Blumberg

Два милиони луѓе во Англија примиле зголемена доза на вакцината против ковид, објави денеска Државната здравствена служба на Англија (NHS).

Министерот за здравство на Обединетото Кралство преку Твитер рече дека е постигнат голем напредок во имунизацијата, што ќе ја зајакне одбраната на граѓаните од вирусот, објави „Гардијан“.

Луѓето на возраст од 50 години и постари, помлади луѓе со здравствени проблеми и работници кои се на првата линија во борбата против ковид -вирусите, моментално можат да добијат зголемена доза во Англија.

Видео на денот