ФОТО | Владо Мисајловски го презеде Министерството за одбрана

Владо Мисајловски/Фото: Слободен печат/ Драган Митрески
Владо Мисајловски / Фото: Слободен печат / Драган Митрески

На свечена церемонија, утрово Владо Мисајловски ja презеде функцијата министер за одбрана од досегашниот заменик министер за одбрана Тирон Јајага.

Во текот на денот закажани се примо-предавања и на другите министерски функции, како и премиерската во Владата.

Собранието по дводневна расправа синоќа со 77 гласа „за“ и 22 гласа „против“ ја избра новата Влада. Владината коалиција ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, партиите од коалицијата Вреди и ЗНАМ. Против Владата гласаа пратениците од СДСМ и Левица, а Европскиот фронт ја напушти седницата кратко пред нејзиното завршување.

 

Владо Мисајловски/Фото: Слободен печат/ Драган Митрески
Владо Мисајловски/Фото: Слободен печат/ Драган Митрески
Владо Мисајловски/Фото: Слободен печат/ Драган Митрески
Владо Мисајловски/Фото: Слободен печат/ Драган Митрески
Владо Мисајловски/Фото: Слободен печат/ Драган Митрески
Владо Мисајловски/Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот