9 C
Скопје

ФОТО+ВИДЕО: Снежната бура Филомена ја парализираше Шпанија, досега четири жртви

Шпанската Влада ќе испрати вакцини против Ковид-19 и помош во храна во областа изолирана од снежното невреме „Филомена”, што предизвика невидени врнежи од снег во централна Шпанија, а четири лица загинаа во близина на Мадрид.

Шпанија не памети вакво снежно невреме со децении/ Фото: EPA-EFE/Ballesteros

Војската и спасувачките служби извлекоа 1.500 луѓе од автомобилите што останаа завеани на патиштата.

Војската помага во расчистување на снегот и помош на граѓаните/ Фото: EPA-EFE/Rodrigo Jimenez

Маж и жена се удавија во река кога автомобилот им потонал во надојдената вода во близина на Малага, додека на истокот од земјата бездомник почина од смрзнување. Четвртата жртва е пронајдена во Мадрид, под големо количество снег.

Главниот аеродром во Мадрид сигурно ќе биде затворен до попладнево, а околу 20.000 километри патна мрежа се покриени со снег и сообраќајот е отежнат.

Се затвора аеродромот во Мадрид/ Фото: EPA-EFE/Kiko huesca

Министерот за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка ги повика граѓаните да не ги напуштаат своите домови без потреба.

Без непотребно излегување од дома, советуваат шпанските власти/ Фото: EPA-EFE/Rodrigo Jimenez

Мадрид е погоден од најсилната снежна бура од 1971 година, соопшти метеоролошката агенција.

Комуналните работници го расчистуваат натрупаниот снег на улиците/ Мадрид, Шпанија/10 јануари 2021/ Фото: EPA-EFE/Ballesteros
Прочитајте и...  Оставка на извршниот директор на Истанбулката берза

Поврзани вести

Османи во Рим се сретна со иселеници – нагласена важноста на пописот

Слободен печат

Азески: Учеството на образованието во Буџетот да се зголеми од 3,5 на 5 проценти

Маја Терзиова

Портпаролот на Џонсон за интервјуто со принцот Хари и Меган: Тоа се прашања за Бакингамската палата

Слободен печат

Заев:Ќе партиципираме со 10 отсто во гасниот терминал Александрополис вреден околу 400 милиони евра

Слободен печат

Денеска се регистрирани 316 нови случаи на ковид 19

Слободен печат

Фон дер Лајен предупредува: Унијата може да спречи поголем извоз на вакцини

Слободен печат

Остави Коментар