ФОТО + ВИДЕО | Пожарот што избувна попладнево во Грција е надвор од контрола

Пожарот што избувна попладнево на Родос, Грција се шири незапирливо.

И покрај сите напори на пожарникарите, огнената стихија е надвор од контрола.

Граѓаните пишуваат на социјалните мрежи дека се без струја, дека нема вода, дека некаде нема сигнал за мобилни мрежи.

Во исто време, започна евакуацијата на неколку села на северозапад од островот.

Пожарите ја зафатија цела Грција, практично од Евија до Родос.

 

Видео на денот