4 C
Скопје

ФОТО: Тројца играчи имаат над 10 гола секоја сезона во последните девет години!

Роберт Левандовски, Ромелу Лукаку и Кристијано Роналдо се единствените тројца играчи во историјата кои постигнале повеќе од 10 гола секоја сезона во последните девет години.

Сите тројца играчи и сега играат врвен фудбал и ги тресат мрежи во две од петте најсилни лиги во Европа.

Роналдо е водечки стрелец во Серија А со 12 голови, а го следи Лукаку со 11, додека Левандовски е лидер во Бундеслигата со 17 погодоци.

Полјакот Левандовски кој месецов се закити со титулата од ФИФА за најдобар светски играч, има дури седум голови повеќе во најсилното германско првенство од 12 години помладиот норвешки фудбалер кој ги брани боите на Борусија Дортмунд, второпласираниот Ерлинг Халанд.

Прочитајте и...  Федерер: Трката за најдобриот тенисер во историјата е поважна за Новак и Рафа отколку за мене

Поврзани вести

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

„Црвените ѓаволи“ ја прекинаа неверојатната победничка серија на Манчестер сити

Слободен печат

И „Гардијан“ му симнува капа на Никола Јокиќ: Тој е вистинскиот ѕвер во НБА

Слободен печат

Остави Коментар