ФОТО: Српскиот патријарх Порфириј пречекан во Скопје, црковните делегации се сретнаа во резиденцијата на архиепископот Стефан

Фото: Фејсбук/Патријарх Порфириј

Српскиот патријарх Порфириј денеска пристигна во Скопје заедно со осум владици од Српската православна црква.

За утре е закажана заедничка утринска литургија со архиепископот Стефан и владиците на МПЦ-ОА, која ќе се одржи во Соборниот храм Свети Климент Охридски.

Српската православна црква и Патријархот Порфириј вечерва известија за посетата на Српската црковна делегација на Македонија.

Фото: Фејсбук/Патријарх Порфириј

Тие споделија и фотографии од пречекот на аеродромот во Скопје, средбата во резиденцијата на поглаварот на МПЦ-ОА во близина на скопското Кале и од хотелот каде се сместени.

Фото: Фејсбук / Патријарх Порфириј
Видео на денот