13 C
Скопје

ФОТО: Според фенг – шуи ова растение може да внесе благосостојба и добра енергија во домот

Ако сакате да го наполните вашиот дом со убава енергија, а притоа да го наполните и паричникот, направете место за една прекрасна красула.

Покрај тоа што привлекува среќа, ова растение е многу декоративно, а исто така го прочистува и воздухот, па затоа е добро да го имате во просторијата каде го поминувате поголемиот дел од времето.

Pixabay

Јапонско дрво, дрво на парите, красула се само дел од имиња на ова растение чие латинско име е Crassula ovata. Можете исто така да ги слушнете имињата како жад растение или жад дрво, а по потекло е од Јужна Африка. Има густи, месести листови што личат на монети, па оттаму и верувањето дека тие ливчиња ќе ви донесат многу пари .

Прочитајте и...  Пет години брак и две деца: Колку ќе тежи разводот на Мила Кунис и Ештон Кучер?

Според фенг шуи, се верува дека ова растение може да внесе благосостојба и добра енергија во куќата.

Pixabay

Ако сакате да го наполните вашиот дом со убава енергија и да го наполните паричникот, одберете класула.

Преземено од Еспресо.мк

Поврзани вести

Хрватски експерт за кафе ја открива тајната за најубавото турско кафе

Слободен Печат

ФОТО | Сузана Турунџиева за Атиџе од „Медена земја“: „Таа е океан… Не се обидувај да ја сместиш во чаша за вода“

М.Р

Работа од дома: Дали носењето пижами може да влијае на продуктивноста?

Слободен Печат

Природна „вакцина“ против настинки и вируси: Рецепт за силен имунитет кој може да го подготвите дома!

Слободен печат

Брз ручек за денес: Макарони од само 3 состојки, најкремастите тестенини кои ќе ги пробате!

Слободен печат

Кира Најтли: „Никогаш повеќе нема да се соблечам пред машките режисери, немам потреба да ме гледаат гола сите тие…“

Слободен печат

Остави Коментар