-2 C
Скопје

ФОТО: Што оставија зад себе највпечатливите први дами? Мишел Обама, најдобар „билборд“ за млади креатори

Неслучајно, стилот на првите дами ни кажува многу за нив и за идеалот што тие го отелотворуваат, како и за нивната моќ да влијаат врз обичаите и размислувањето на општеството преку слики.

Мишел Обама, најдобар „билборд“ за млади креатори

Мишел Обама избра да изврши посебна мисија во гардероберот на Белата куќа. Избор на облека што ја дефинира нејзината харизма и истовремено промовира младешки изглед.

Фото: Профимедиа

Најчесто одбираше креации од млади или не толку афирмирани американски дизајнери, кои преку нејзините модни избори се рекламираа и стануваа познати. Џејсон Бу ѝ должи добар дел од својата денешна слава, како и Изабел Толедо, кубанска дизајнерка која почина минатата година, но и денес познатите Такун, Кристијано Сиријано.

Прочитајте и...  Бен Афлек нема среќа во љубовта: По едногодишната врска убавата Ана го остави актерот
Фото: EPA-EFE/REMKO DE WAAL

Првата афроамериканска прва дама отсекогаш била харизматична, персонификација на одлучност и посветеност, од стилска гледна точка Мишел Обама успеа да промовира специфичен бон-тон за поттикнување и поддршка на жените.

Фото: Профимедиа/Инстаграм

После искуството во Белата куќа, нејзиниот изглед стана уште похрабар, на моменти агресивен: кој не се сеќава на лимон-жолтата кошула од „Баленсијага“ на презентацијата на нејзината биографија?

Но, ова е друго поглавје.

EPA-EFE/TANNEN MAURY
EPA-EFE/SHAWN THEW
EPA/FABIO DI PIETRO
EPA/PETER FOLEY

Поврзани вести

Тијана Дапчевиќ со гласна поддршка за Милена Радуловиќ: Сите тишини еден ден стануваат крик

Ирена Трајкова

Силвана Миленкова: Ме радува што сè поголем број клиенти сами нè контактираат

Слободен печат

Новата фотографија на Бред Пит предизвика вистинска возбуда: Успешна реклама?

Слободен Печат

Се разбудила од кома по 182 дена: Сопругот и децата не ги препознала, а потоа открила невидена измама

Слободен печат

Тифани Трамп се сврши во Белата куќа, на последниот ден од мандатот на Доналд Трамп

Слободен печат

При стресни ситуации јадете киви: Ослободуваат вознемиреност и помагаат при варење на храната

Слободен Печат

Остави Коментар