9 C
Скопје

ФОТО: Шпанците повторно на улица против корона-мерките, судири со полицијата и хаос низ градовите

Шпанската полиција денеска приведе неколку десетици граѓани во текот на судирите со демонстранитите на протестите во неколку градови, каде граѓаните излегоа на улиците поради ограничувањата на мерките воведени против пандемијата од коронавирус.

Протести се одржуваат втор ден по ред, а во неколку градови се ограбувани и некои продавници.

Демонстранти во Мадрид ја нападнаа полицијата, Мадрид, Шпанија/ 1 ноември 2020/ Фото: EPA-EFE/RODRIGO JIMENEZ

Најголеми немири избија во Мадрид каде демонстрантите извикуваа „Слобода“, запалија бројни контејнери за ѓубре и подигнаа барикади во центарот на градот. Потоа полицијата ја гаѓаа со камења и молотови коктели.

Службите за итна помош во Мадрид соопштија дека 12 лица се полесно повредени, од кои три полицајци.

Тројца полицајци се повредени во налетот на демонстрантите/ Мадрид, Шпанија 1 ноември 2020/ Фото: EPA-EFE/RODRIGO JIMENEZ

Тие немири ги осуди и шпанскиот премиер Педро Санчез кој на Твитер наведе дека не може да се толерира насилно и ирационално однесување на малцинските групи.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Марш за женски права „Држава што не постапува е држава што силува“

Во Шпанија од почетокот на епидемијата со коронавирус се заразени 1,1 милиони луѓе од кои 35.000 починаа од коронавирус.

Поврзани вести

ВИДЕО | Анкета: Македонките сметаат дека се рамноправни со мажите

Изет Меџити се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ

Дестан Јонузи

Анкета: Американците очекуваат да имаат жена претседател до 2030 година

Слободен печат

Десетици мигранти успеаја да се пробијат низ оградата од бодликава жица во шпанска енклава во Северна Африка

Слободен печат

Два нови реактора: Чешкиот регулатор одобри проширување на нуклеарната централа Дуковани

Слободен печат

Анкета за изборите во Франција во 2022 година: Без заеднички фронт против Мари ле Пен, Макрон би победил во вториот круг

Слободен печат

Остави Коментар