ФОТО | Сервирајте како професионалец: „Ладна даска“ за опуштена дружба со пријателите

ХРАНА
Фото: Unsplash

„Ладната даска“ стана гастро-хит на социјалните мрежи, а со неколку едноставни совети можете да научите како да ја декорирате совршената летна даска.

Освен што во летово уживате во убава храна и денови поминати на море, езеро или на планина, посебно им се радувате на дружбите со пријателите. Сега кога повторно можете да организирате забави и дружења во својот том, време е да почнете да размислувате за тоа што ќе им понудите на гостите за да уживаат што повеќе, а истовремено да не морате цело попладне по големите летни горештини да го поминете покрај шпорет.


Одлично решение е „ладна даска“ или „charcuterie“. Станува збор за француски начин на сервирање сирења, сувомесни производи, грицки и свежо овошје и зеленчук на дрвена даска. Ваквиот начин на сервирање на Французите им е познат уште со децении, но неодамна завладеа на социјалните мрежи и сега е неверојатно популарен, можеби затоа што едноставно се подготвува, а неодоливо изгледа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kerry Dwyer (@charcuterie_woo)

Базата на секоја „ладна даска“ е дрвената даска за сечење, но можете да ја користите која било рамна површина. Денес се модерни и мермерните или камени плочи за послужување. На нив треба да наредите садови со сосови и паштета, сувомесни производи, сирења, грицки, свежо овошје и зеленчук, маслинки и слатки. Иако при декорирање на даската можете да ѝ се препуштите на својата фантазија, постојат трикови што ќе ви помогнат секојпат да подготвите мало гурманско ремек-дело.

Количество храна според бројот на гости

Не е исто дали ќе поканите две или девет личности на својата забава, затоа поважно е пред подготовка на мезето да го знаете точниот број гости. Златно правило е дека ви се потребни по 60 грама сувомесни производи или сирење за една личност и на тоа додајте ги многубројните додатоци во вид на грицки или зеленчук. Можеби нема секој да ги изеде сите тие 60 грама, но подобро е да си одат гостите сити отколку гладни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @dudleyannmeyer

Избирајте разни текстури|

Добрата „ладна даска“ ќе поврзе разни текстури што не се само пријатни по вкус туку и визуелно. Крцкавите крекери, кремастото сирење, свежото овошје и меките месни производи не само што ќе донесат цела палета вкусови туку и одлично ќе изгледаат на самата даска.

Не го прескокнувајте сирењето

Сирењата и кашкавалите се производи што секој сака да ги јаде. Од младите сирења како моцарела, кремасто бри сирење до силната горгонзола, вашата даска мора да има барем три различни сирења. Добро е да ги комбинирате сирењата и кашкавалите со разна цврстина, додека едно треба да биде кремасто.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Wanderlust Boards (@wanderlustboards)

Послужете сезонско овошје

Иако ладната даска обично е синоним за комбинација на сирења и сувомесни производи, ниту една вистинска даска не е целосна без сезонско овошје. Некоја смоква, малку дињи или праски, одлично ќе го заокружат вкусот на сирењето и ќе ги истакнат аромите на месните производи. Овошјето нека биде свежо и не премногу зрело за да не превладее шеќерот со вкусовите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gourmetlicious (@gourmetlicious05)

Завршни детали

На даската сè треба да биде јадливо, но сепак можете да додадете некој цвет или друг украс за да го заокружи изгледот. Добра идеја е сирењето и овошјето да ги украсите со неколку капки мед или ацето-балзамико крем.

Видео на денот