19 C
Скопје

ФОТО: Седми ден по ред протести во Барселона за уапсениот рапер Пабло Хасел

Седми ден по ред, во Барселона и синоќа се одржа протест за поддршка на уапсениот рапер, Пабло Хасел, соопшти шпанската полиција, додавајќи дека протестот заврши со немири и вандализам.

Во соопштението на каталонската полиција се наведува дека гневните демонстранти фрлаа различни предмети кон седиштето на полицијата и запалија повеќе канти за смет.

Фото: EPA-EFE/Marta Perez

Од почетокот на протестите, минатиот вторник, досега се уапсени 109 лица.

Хасел (32) беше уапсен и осуден на девет месеци затвор за величење на тероризмот и навреди кон членовите на кралското семејство, постапки и одлуки кои предизвикаа протести во најголемиот град на провинцијата Каталонија, но и политичка дебата во земјата за слободата на изразување и полициската репресија.

Фото: EPA-EFE/Marta Perez
Прочитајте и...  Европското првенство ќе се одржи годинава најверојатно со навивачи!?

Поврзани вести

Блинкен утре во „виртуелна посета” на Мексико и Канада

Слободен печат

Дел од Скопје утре под сообраќаен режим: Протест од Чаир до Влада

Слободен печат

Патронат на тетовската касарна: Одбележани 77 години од смртта на народниот херој Кузман Јосифовски Питу

Слободен печат

Заев: Пописот ниту ќе даде некому право плус, ниту ќе одземе

Слободен печат

Кина испраќа дополнителни 500.000 дози вакцини на Србија

Слободен печат

Бројот на новороденчиња во Франција падна за 13 отсто во текот на една година

Слободен печат

Остави Коментар