ФОТО | Се породи Марија Шарапова: Убавата тенисерка две недели криела дека станала мајка

Фото: Инстаграм

Поранешната женска тениска ѕвезда Марија Шарапова стана мајка.

Познатата Русинка веќе две години е во среќен брак.

Од 2018 година Шарапова е во врска со британскиот бизнисмен Александар Гилкс, со кој се сврши во декември 2020 година.

Во април 2022 година, парот објави дека го чека своето прво дете, а овој петок, на 15 јули, Шарапова откри дека родила син на првиот ден од јули, односно пред две недели.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maria Sharapova (@mariasharapova)


Името на новородениот син на Шарапова и Гилкс е Теодор.

„Најубавиот, најпредизвикувачкиот и најголемиот подарок што можеше да го добие нашето мало семејство“, напишала Шарапова на Инстаграм.

Инаку, петкратната победничка на Грен слем, која се повлече од спортот во 2020 година, веста дека е бремена ја сподели пред некоја месец со своите 4 милиони следбеници.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maria Sharapova (@mariasharapova)


Богаташот Гилкс ја запроси убавата тенисерка со дијамантски прстен вреден 400.000 долари, кој специјално за таа пригода го дизајнирала Џесика Меккормак.

Гилкс е роден во Лондон, потекнува од богато семејство, татко му е познат стоматолог, а мајка му е професорка на Оксфорд. Студирал на престижен универзитет и е пријател со британскиот џет-сет. Меѓу другото, тој е добар пријател со принцовите Вилијам и Хари.

ФОТО | Среќна вест на 35-тиот роденден: Шарапова објави дека е бремена

ФОТО | Избраникот не штедел на специјално дизајнираниот подарок: Марија Шарапова го покажа скапоцениот веренички прстен

Шарапова: Се повлеков во вистинскиот момент

Видео на денот