ФОТО | Сабота е ден за пица ролнички: Мартина Трајаноска ни открива совршен рецепт за брза подготовка

Фото: Приватна архива

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking).

Фото: Приватна архива

Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни направи превкусни пица ролнички. Мини пици со чајна, кашкавал и кечап. Брзи, лесни и едноставни за подготовка, а одлични за ужинка или појадок, посебно омилени на малите дечиња.

Тестото е ептен меко и пуфкасто затоа што е со јогурт, а Мартина вели дека некогаш додава и газирана вода (пола јогурт, пола газирана вода).

Фото: Instagram

Потребни состојки:

  • 400 мл јогурт
  • околу 1 кг брашно
  • 1/2 квасец
  • 1 пециво
  • 50 мл масло

Фил:

  • чајна, кулен (сувомеснато по избор)
  • кашкавал
  • кечап

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Подготовка:

Измешајте го јогуртот со маслото, додадете го квасецот и пецивото( а може и само со квасец или само со пециво). Додавајте брашно и мешајте со лажица…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

 

Видео на денот