ФОТО Руанда одбележува 25 години од големиот геноцид - Слободен печат
Фото на денот

ФОТО Руанда одбележува 25 години од големиот геноцид

Жителите на Руанда се уверени дека меѓународната заедница намерно не реагирала да го спречи масакрот.

Група луѓе влегуваат на стадионот каде што се одржа комеморација за жртвите од геноцидот во Руанда.

На 7 април 1994 година беа убиени 800 илјади припадници на малцинското племе Тутси. Жителите на Руанда се уверени дека меѓународната заедница намерно не реагирала да го спречи масакрот.

Нападот го изврши владејачкото племе Хуту. Според проценките, убиени биле 80% од припадниците на Тутсите, односно 20% од целокупното население на Руанда.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close