19 C
Скопје

ФОТО: Повторно протести во Ереван, се бара оставка од премиерот Пашињан

Неколку илјади луѓе синоќа протестираа во главниот град на Ерменија, Ереван, барајќи оставка од премиерот Никол Пашињан.

Демонстрантите блокираа неколку главни улици во Ереван, а протести се најавени и за денеска.

Фото: Hayk Baghdasaryan / TASS / Profimedia

Протестите во Ерменија почнаа во ноември минатата година кога Пашињан потпиша мировен договор со посредство на Русија, според кој поголем дел од Нагорно-Карабах му припадна на Азербејџан. Со потпишувањето на договорот заврши 44-дневниот судир помеѓу Ерменија и Азербејџан при што загинаа илјадници луѓе.

Пашињан одби да поднесе оставка истакнувајќи оти мировниот договор е „болен, но неопходен чекор со кој е спречен Азербејџан да го заземе целиот регион Нагорно-Карабах”.

Фото: Asatur Yesayants / Sputnik / Profimedia
Прочитајте и...  СВР Охрид: Пријави за два нападa од кучиња скитници врз граѓани во Кичевско

Поврзани вести

Национален натпревар за Европскиот квиз на парите: Пријавени 174 одделенија од 72 основни и средни училишта

Слободен печат

ДЗС: Повеќе од пола од потрошената струја во декември е од домашно производство

Слободен печат

Видеомонографија за децениски јубилеј: ОУ „Кузман Јосифоски-Питу” во Кичево одбележува 60 години постоење

Слободен печат

Филипче: Премиерот Заев го донира својот дел од Хесенската мировна награда во Солидарниот фонд за ковид-19

Слободен печат

Мицкоски топ вест во Бугарија: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е оженет за Бугарка!?

Слободен печат

Полска го укина задолжителниот карантин за вакцинираните

Слободен печат

Остави Коментар