ФОТО: По Бајден, и Борис Џонсон заспа на климатскиот самит во Глазгов

Борис Џонсон заспа на самитот COP26/ Фото: Твитер

Британскиот премиер Борис Џонсон е фотографиран како спие за време на една од конференциите на самитот COP26 што се одржува во Глазгов.

Џонсон на фотографијата е без маска, што предизвика лавина коментари за тоа колку е привилегиран.

Дел од твитерџиите започнаа дискусии дали премиерот е пијан или само уморен. Интересен коментар напиша на Твитер, една лекарка кој забележала дека Џонсон не носи маска.

„Кога седите покрај 95-годишниот Сер Дејвид Атенборо и сè уште не можете да носите маска. Или дури и да останете будни“, изјавила таа и во следниот твит потсетила дека и самиот британски премиер бил заразен со коронавирусот, поради што бил дури и во болница.

Претходно американскиот претседател Џо Бајден стана главна тема на социјалните мрежи откако се појави видео на кое се гледа како тој ги „одмара очите“ за време на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени (COP26) во Глазгов.

Видео на денот