20.8 C
Скопје

ФОТО: Пирло пред отказ, новиот тренер на Јувентус „фатен“ во Торино?

„Бјанконерите“ се во огромен проблем и лесно може да се случи да не ги гледаме во Лигата на шампионите следната сезона, а од трофеите сезонава можат да го освојат само Купот на Италија каде во финалето играат против Аталанта.

Речиси е сигурно дека во Торино ќе има големи промени во текот на летото, а работата на тренерот Андреа Пирло е под големо прашање.

Многу италијански медиуми тврдат дека Пирло ќе добие отказ на крајот од оваа сезона, без оглед на конечниот резултат, а тимот може да го преземе поранешниот тренер на клубот, Масимилијано Алегри.

Искусниот 53-годишен стручњак денеска беше виден во Торино со спортскиот координатор на Јувентус, Федерико Черубини, а шпекулациите за враќање на Алегри на клупата на Јувентус веднаш се активираа.

Алегри е подготвен да се врати во Торино, а еден од условите што го постави е да има менаџерска улога во клубот и самиот да ги доведува играчите.

Ова веројатно ќе го исполни раководството на „Старата дама“ и голема е можноста Алегри повторно да седне на клупата на сега веќе поранешен италијански шампион.

Тој ги водеше великаните од Торино во периодот од 2014 до 2019 година и освои 11 трофеи. Сигурно е дека со враќањето на Алегри, целта повторно ќе биде титулата во Лигата на шампионите која Јуве ја чека уште од 1996 година. Макс Алегри го предводеше Јувентус на 271 натпревар и имаше 191 победа.

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар