33.8 C
Скопје

ФОТО | Отворен најдолгиот висечки пешачки мост во светот: Се наоѓа во Португалија и е долг 516 метри

Денеска е отворен најдолгиот висечки пешачки мост во светот, во близина на градот Арука во северна Португалија.

На шеесет километри од Порто, во градот Арука, денеска беше отворен мост долг 516 метри, кој се наоѓа над кањонот на реката Паива во рамки на националниот парк заштитен од УНЕСКО. Тој е изграден на 175 метри над земјата и е 1,2 метри широк.

Фото: EPA-EFE/ESTELA SILVA

Овој најдолг висечки мост е направен од челични кабли и метални решетки, а поставен е помеѓу два огромни бетонски столба и од денеска е отворен само за локалното население, додека од понеделник секој може да резервира посета.

Властите и жителите на Арука се надеваат дека оваа единствена атракција, чија изградба чинеше околу 2,3 милиони евра и траеше околу две години, ќе помогне во заживување на регионот, особено по разорната пандемија на ковид-19.

Фото: EPA-EFE/ESTELA SILVA

Поврзани вести

Каталонските сепаратистички политичари се ослободени од затвор

Слободен печат

Заев: Ќе одам во Софија повторно и повторно и повторно…

Левица поднесе кривична пријава против поранешниот претседател на Уставниот суд, Сали Мурати

Слободен печат

Израелците изложени на делта сојот ќе бидат ставени во карантин

Слободен печат

Заев: Европа има проблем со самата себе, Балканот демонстрира европски вредности

Андреја Ристески

Генерал Волтерс: Придонесот на С. Македонија во НАТО е од витално значење за мирот и стабилноста на Западен Балкан и Европа

Слободен печат

Остави Коментар