1 C
Скопје

ФОТО| Охридскиот градоначалник со капење во езерето го прослави Водици

Градоначачникот на Охрид Константин Георгиески со капење во Охридското Езеро го прослави празникот Богојавление-Водици, без разлика на тоа што верниците оваа година не се фрлаа по Светиот крст. 

Георгиески на својот профил на Фејсбук објави фотографии, на кои може да се види како влегува во водите на езерот, а преку порака им го честита празникот на сите граѓани од Христијанска вероисповед. 

Фото: Фејсбук

„Во духот на христијанските вредности, во “Долна Влашка Маала” на “Мазија” ја продолжив мојата Богојавленска традиција! Нека ни е за многу години Водици, здравје и радост за сите! Бог се јави!“, напиша Георгиески на својот Фејсбук профил. 

 

Прочитајте и...  Бугарската Влада ќе се консултира со ЕК за увоз на руската вакцина „Спутник V"

Поврзани вести

Хелсиншки, Коалиција сите за правично судење и Фондација Отворено општество бараат спроведување темелна истрага околу бегството на Сашо Мијалков

Слободен печат

ДИЖС: Голем дел од угостителските објекти во Маврово ги испуштаат отпадните води во езерото или во Радика

Слободен печат

Граѓани, компании и институции во осигурување вложиле 163,7 милиони евра

Слободен печат

686 санкции за неносење маска

Слободен печат

Новинарот Александар Чомовски добитник на наградата за животно дело „Крсте Петков Мисирков“

Слободен печат

Бретон: Во ред е членките на ЕУ да набават кинески и руски вакцини

Слободен печат

Остави Коментар