21.8 C
Скопје

ФОТО | Нина Дуковска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со превкусна посна и здрава пица!

Време е за здрава пица!

Потребни состојки:

  • *диетално тесто за пица
  • сусам
  • песто од босилек
  • роктвички
  • печурки
  • млад кромид

*јас моето диетално тесто го купив од gorobusta, но секако може да направите и диетално тесто дома, како и да побарате во најблискиот маркет

Подготовка

Исечете ги печурките и ротквиците на тенки парчиња. Потоа, намачкајте го тестото за пица со тенок слој од пестото, наросете со сусам и наредете ги печурките и ротквиците.

Исечете ги перките од младиот кромид на ситни парчиња и ставете ги над другите зеленчуци. Вашата здрава пица сега е спремна за печење!

Доколку го користите диеталното тесто што го употребив јас, треба да знаете дека процесот на печење не е исто како кај другите бели теста, односно се пече 6-7 минути во рерна на температура од 200 степени. Доколку ја правите вашата здрава пица со домашно тесто, следете ги инструкциите за печење од рецептот или пак на амбалажата, доколку го купите од маркет.

Послужете штом е готова, а можете да ја комбинирате со доматен или друг сос по желба.

НА ЗДРАВЈЕ!


За повеќе вакви рецепти, заследете ја ОВАА ФЕЈСБУК ГРУПА и ОВОЈ ИНСТАГРАМ ПРОФИЛ.

Поврзани вести

Познатиот југословенски киоск „К67“ беше поставен на „Тајмс Сквер“ во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

„Порака во шише го преминала Атлантикот“: По неколку години се создало неочекувано прекуокеанско пријателство

Слободен Печат

Погледнете што има да каже Ким Кардашијан за сопствениот љубовен живот

Слободен Печат

Џастин Бибер сподели ретка фотографија со неговиот татко: Тато, те сакам со целото мое срце

Слободен Печат

Погледнете кои хороскопски знаци се најдобри родители – рангирани!

Слободен Печат

Остави Коментар