ФОТО: Најмалку 57 лица загинаа во поплавите во Турција, предизвикана огромна материјална штета

Поплави во Турција / Фото: Mustafa Kaya / Xinhua News / Profimedia

Најмалку 57 лица загинаа како последица на поплави и лизгање на земјиште на црноморското крајбрежје на Турција, соопшти турската Агенција за борба со катастрофи и вонредни состојби.

Поројните дождови во црноморските окрузи Кастамону, Синоп и Бартон во средата предизвикаа поплави што уништија станбени згради, автомобили и направија голем број патишта непроодни. Најмалку пет мостови се оштетени.

Поплави во Турција / Фото: Sedat Elbasan / Zuma Press / Profimedia

Според Агенцијата, 48 лица загинале во Кастамону, осум во Синоп и еден во Бартон. Осум лица се хоспитализирани.

Поплави во Турција / Фото: Mustafa Kaya / Xinhua News / Profimedia
Видео на денот