17 C
Скопје

ФОТО: Најмалку 42 лица загинаа, а 20 се водат за исчезнати во поплавите предизвикани од тајфунот на Филипините

Најмалку 42 лица загинаа, а 20 се водат за исчезнати во поплавите предизвикани од тајфун Вамко на Филипините, соопштија тамошните власти.

Војската, полицијата, крајбрежната стража и спасувачките екипи спасија десетици илјади луѓе заробени во вода и кал.

Многумина избегаа преку покривите на своите домови, а некои апелираа за помош преку радио и ТВ станици и социјалните мрежи.

Фото: EPA-EFE/FRANCIS R. MALASIG

Спасувачките акции сè уште траат иако водата се повлече, а времето се расчисти.

Новиот тајфун го погоди денеска филипинското копно, неколку недели откако во налети на два тајфуна загинаа десетици луѓе и поплавија големи земјоделски посеви.

Фото: EPA-EFE/MARK R. CRISTINO

Повеќе од 400.000 луѓе беа евакуирани пред ударот на тајфунот, а најмалку 3,8 милиони домаќинства останаа без електрична енергија. Институциите не работат, а наставата од денеска е прекината.

Прочитајте и...  Жителите од Ново Маало ја подржуваат изградбата кај „Холидеј ин“
Фото: EPA-EFE/FRANCIS R. MALASIG

Поврзани вести

„Џонсон и Џонсон“ ја одложува испораката на вакцини во Европа, откако се појавија неколку случаи на згрутчување на крвта

Слободен печат

Мицкоски – Браун: Од големо значење е силната поддршка од „Конрад Аденауер” и ЦДУ

Слободен печат

Намалување на бројот на заразени со ковид-19, но смртноста е поголема за 6 проценти во однос на минатата недела

Слободен печат

Денеска се регистрирани 1 129 нови случаи на ковид-19, а починати се 27 лица

Слободен печат

Нови 3.572 случаи на коронавирус во Србија, починаа 35 лица

Слободен печат

Здружението на правници Роми ќе поднесе кривична пријава за инцидентот во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар