15 C
Скопје

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Денеска во големото финале екипата на Веспрем триумфираше со резултат 28:26 против составот на Пик Сегед.

Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков придонесе во победата со два голови, а најефикасен беше Јахја со шест, по пет имаа Ненадиќ и екс членот на Вардар 1961, Рожерио Мораеш.

На спротивната страна најрасположен беше Радивојевиќ со шест голови, еден помалку запиша Кашпарек.

Претходно во полуфиналето од Купот Веспрем беше подобар од Балатонфуреди (43:26), а на тој меч нашето лево крило запиша пет погодоци.

И во шампионатот Пик Сегед е најголемиот ривал на Веспрем, иако таму моментно на табелата бодовната разлика е голема. Екипата на Давид Дејвис има огромни „плус 11“ пред второпласираниот Пик Сегед, но и три меча повеќе.

Поврзани вести

Тухел: Заслуживме да победиме и да играме во финалето

Слободен печат

По осми пат екипи од иста држава ќе играат во финалето на ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Англиско финале во ЛШ, Челси си закажа дуел за трофејот со Манчестер сити

Слободен печат

Финалето во ЛШ ќе се игра пред 25.000 гледачи?

Слободен печат

УЕФА подготвува казни за одметниците:  Две години без ЛШ за екипите кои нема да ја напуштат Суперлигата

Слободен печат

Солскјер ја смирува тензијата: Сопствениците лично ми се извинија

Слободен печат

Остави Коментар