-8 C
Скопје

ФОТО: Лени Кравиц дизајнира пијано од 500.000 американски долари

Светски познатиот производител на пијано „Steinway&Sons“ го промовираше својот нов производ од лимитираната серија – гранд пијано „Kravitz Grand“, дизајнирано од легендарниот музичар Лени Кравиц.

 

Instagram 

Лени честопати во интервјуа има изјавено дека неговата прва љубов отсекогаш било пијаното. Кравиц е страствен пијанист и повеќето свои композиции и аранжмани ги има создадено на „Steinway“ пијано.

 

Instagram

 

Резултатот од оваа соработка е фантастичен концептуален инструмент чија основа е „Steinway Model B“. Пејачот го трансофмирал во визуелно привлечно уметничко дело на кое работел цели три години.

Instagram 

Најинтересен детаљ, а исто така и најпредизвикувачки за изработка биле ногарките на инструментот инспирирани од склуптурите на Западна Африка.

 

Instagram

 

Ова не е единствениот „limited edition“ производ од „Stainway“, но од сите модели само овој го опишале како вистинско уметничко дело.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Џорџ Клуни призна дека сам ја потстрижува својата коса веќе 25 години – Но кога откри со што, започнаа шегите на негова сметка

Ќе се произведат само десет копии на инструменти, а еден од нив пејачот Кравиц веќе го има во својата куќа во Париз.

 

Instagram

 

Пијаното ќе чини 500.000 американски долари, а процент од продажбата ќе се префрла на „Harlem School for the Arts“, уметничко училиште во Њујрок, во кое учел Кравиц.

Поврзани вести

Што треба да направите со искинати банкноти?

Слободен печат

На неговите шеги се смее цела Македонија: Дали го препознавате момчето од фотографијата?

СП.

ВИДЕО: Џорџ Клуни призна дека сам ја потстрижува својата коса веќе 25 години – Но кога откри со што, започнаа шегите на негова сметка

Слободен Печат

Шокантно: Мистериозен монолит исчезна во САД, па најден е во Романија!

Слободен печат

Нивната љубов беше осудувана и исмејувана – Мадона (62) и нејзиното момче (26) го докажаа спротивното!

Слободен Печат

Стручњаците открија кои 6 особини треба да ги поседува секој маж кој е идеален љубовник!

Слободен печат

Остави Коментар