12.8 C
Скопје

ФОТО | Кристина и Галип се родители на дваесет деца: Сите се родени во период од година и два месеца

Пред само една година, Кристина била мајка на едно дете. Сега има 20, а на пат е уште едно. Сите тие се нејзини биолошки деца, истакнува таа.

Кристина Озтурк (23) е Русинка која е омажена за грузискиот милионер Галип Озтурк (56). Галип е сопственик на хотели во приморскиот град Батуми, а во моментот двајцата имаат 20 деца, од кои едното Кристина го родилa природно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristina Ozturk (@batumi_mama)


Останатите деца ги добиле преку сурогат – мајчинство, кое е легално во Грузија, а Кристина вели дека се надева дека ќе има уште деца, исто така со помош на сурогат-мајки.

Кристина истакнува дека сите потенцијални сурогат – мајки поминуваат низ советување и дека сè е правно сосема чисто.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristina Ozturk (@batumi_mama)


Кристина го запознала Галип кога, како млада самохрана мајка, решила да отпатува за „Лас Вегас на Црното Море“, како што го нарекуваат Батуми. Таму го запознала Галип, за кого вели дека тој е нејзин ментор, водич и принц – сè во едно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristina Ozturk (@batumi_mama)

По првиот состанок, работите брзо се развивале и Кристина наскоро со својата ќерка Вика се преселила во Батуми. Галип, вели тој, е многу постар од неа и исто така, пред бракот со Кристина, имал свои, возрасни деца. Двојката се согласила дека сакаат што повеќе деца, но биле амбициозни и брзо сфатиле дека нејзината репродуктивна способност не е доволна за да ги задоволи нивните желби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristina Ozturk (@batumi_mama)


Затоа се одлучиле за сурогат – мајчинство, кое чини околу 8.000 евра по бременост.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristina Ozturk (@batumi_mama)


Персоналот на клиниката за сурогат-мајчинство ни се чуди, но и се радуваат и го поддржуваат нашиот сон за големо семејство. Не сум сигурен дали ќе успееме во намерата да бидеме најголемото семејство во светот, но во секој случај планираме да бидеме најсреќното семејство во светот. Јас сум постојано со децата, ги правам сите работи што обично ги прават мајките. Единствената разлика помеѓу мене и другите мајки е во бројот на децата. Секој ден кај нас е различен и никогаш не е здодевно. Морам да ги испланирам обврските на дадилките и другиот персонал, а тоа е секој ден различно, вели Кристина.

Кристина има 16 дадилки, а секоја од нив има месечна плата од 500 долари. Нивниот распоред е таков што работат четири дена, а потоа имаат пауза од два дена. Тие живеат во нивната куќа и имаат своја кујна.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristina Ozturk (@batumi_mama)


Трошоците во толку големо семејство се огромни. Секоја недела трошиме 20 најголеми пакувања пелени и 53 пакувања формули за бебе. Секоја недела трошиме околу 6.000 долари на најнеопходните работи за децата. Понекогаш малку повеќе, понекогаш помалку, но отприлика тој е износот. И покрај тоа што имаме толку многу деца, секое дете има своја облека, не споделуваат ништо, освен понекогаш за фотографирање, истакнала Кристина.

А, децата се во следниот редослед: Мустафа (14 месеци), Маријам (13 месеци), Ајрин (13 месеци), Алиса (13 месеци), Хасан (една година), Џуди (1), Харпер (11 месеци) , Тереза ​​(11 месеци), Хусеин (11 месеци), Ана (10 месеци), Изабела (10 месеци), Исмаил (9 месеци), Мехмед (9 месеци), Ахмед (9 месеци), Али (8 месеци), Кристина ( 8 месеци), Сара (7 месеци), Локман (7 месеци), Галип (6 месеци) и Оливија (4 месеци).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristina Ozturk (@batumi_mama)


Живеат во вила, а по една соба оди за две или најмногу за три деца.

Тие сѐ уште се мали, кога ќе пораснат малку, секој ќе добие своја соба. Засега живееме во куќа на три спрата, а планираме или да ја надградиме или да купиме поголема. Во моментов има сосема доволно простор за сите, вели Кристина.

Поврзани вести

Марина Туцаковиќ за болеста и што најмногу ја боли: Порано ми се јавуваа, сега…

Слободен печат

ЧУДЕСНИ ЖЕНИ | „Бев како брод загубен во густа магла“: Животната приказна на неповторливата Хелен Келер

Ј.К.Д.

Навлегувањето на возилата на велосипедските патеки мора трајно да се реши

ФОТО | Тој има 23, таа 60 години, а луѓето ѝ порачуваат: Засрами се од тоа збрчкано лице

Слободен печат

ФОТО: Кошаркарите и нивните жени за кои висината е само број

Слободен Печат

ВИДЕО I ЕВРО 2020: Пораз на Македонија на деби настапот на ЕП

Слободен печат

Остави Коментар