-8 C
Скопје

ФОТО: Коронавирусот „цути“ во Австрија и Холандија

Австрија и Холандија во последното деноноќие имаат рекорден број заразени лица од ковид-19.

Австрија втор ден по ред поставува нов рекорд во бројот на новоинфицирани, кој по вчерашните 2.452 денеска достигна 2.571 и 13 смртни случаи.

Виена, Австрија/Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Покрај тоа, Виена продолжува да регистрира се поголем број новозаразени, а во последните 24 часа, во австрискиот главен град се регистрирани 615 нови случаи на коронавирус.

Во моментов, во Австрија има 19.409 активни пациенти, од кои 1.058 се хоспитализирани, а 158 се на интензивна нега.

Бројот на починати достигна 954.

Виена, Австрија/Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Од почетокот на епидемијата, 75.558 лица биле тестирани на коронавирус, а 55.195 се излекувани.

Рекорден број заразени во последните 24 часа бележи и Холандија, каде што бројот на новозаразени надмина 10.000.

Прочитајте и...  Џен Псаки ќе биде портпарол на Белата куќа во администрацијата на Бајден
Маски се носат во јавниот превоз во Холандија поради неможноста да се одржува физичка дистанца/ Фото: EPA-EFE/Sem van der Wal

Како што соопшти Националниот институт за јавно здравје, Холандија продолжи со трансфер на пациенти во Германија, бидејќи болниците во земјата се преполнети.

Амстердам, Холандија/Фото: EPA-EFE/KOEN VAN WEEL

На 14 октомври, Владата воведе делумен карантин за да се спречи ширењето на заразата и одлучи да ги затвори сите барови и ресторани во земјата.

Поврзани вести

Денеска се празнува светиот маченик, беше фрлен во затвор, без храна и вода помина 18 денови

Слободен печат

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Остави Коментар